Քննարկվել են հանքարդյունահանման եւ շրջակա միջավայրի խնդիրներ
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Սերգեյ Բագրատյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել Մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում գործադիր իշխանության մարմիններին ներկայացված եւ նրանց կողմից ընդունված ֆինանսական եւ այլ հաշվետվությունների օրինականությունը, հիմնավորվածությունը եւ արժանահավատությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքային քննարկում։
Բնապահպան-իրավաբան Նազելի Վարդանյանը հանձնաժողովի անդամներին է ներկայացրել Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի շահագործման ծրագրի վերաբերյալ 33 էջից բաղկացած եզրակացություն։ Նրա հավաստմամբ՝ կարճ ժամանակահատվածում ուսումնասիրվել է 10հազար փաստաթուղթ։ Արդյունքում պարզվել է, որ մեր երկրում հանքարդյունահանումն իրականացվել եւ իրականացվում է մի շարք օրենքների, օրենսգրքերի եւ միջազգային կոնվենցիաների խախտումներով։ Ըստ բնապահպան-իրավաբանի՝ նախորդ իշխանություններն Ամուլսարի շահագործման հետ կապված անօրինական որոշումներ են կայացրել: Ջրային օրենսգրքով եւ «Սեւանի մասին» օրենքով արգելվում է լճի ջրահավաք ավազանի տարածքում հանքարդյունահանության իրականացումը։ Կոնվենցիաներով չի թույլատրվում հանք շահագործել այն տեղանքներում, որտեղ ապրում են միջազգային Կարմիր գրքում գրանցված կենդանատեսակներն ու թռչնատեսակները։ Բանախոսն անդրադարձել է նաեւ Ջերմուկի շրջակա միջավայրի խնդիրներին եւ անթույլատրելի համարել քաղաքի հարեւանությամբ հանքի շահագործումը։ Նա մեջբերել է մի քանի օրինակներ, ապա փաստել Լիճքի հանքային ջրի անհետացման մասին, որն, ըստ նրա, հետեւանք է այդ տարածքում ոսկու հանքի գործունեության։ Նազելի Վարդանյանը խոսել է նաեւ բազմաթիվ այլ խախտումների մասին:
Սերգեյ Բագրատյանը գործընկերներին առաջարկել է ամանորյա տոներից հետո կազմակերպել եւս մեկ աշխատանքային քննարկում եւ այդ ընթացքում առավել հանգամանալի ուսումնասիրել եզրակացության մեջ ընդգրկված փաստացի տվյալները։

Problems of Mining and Environment Debated
On December 27, within the frameworks of the investment programmes in the metallic mineral deposit sphere moderated by the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Sergey Bagratyan a working discussion of the Investigative Committee Studying the Legality, Substantiation and Trustworthiness of the Financial and Other reports presented to the bodies of the executive power and accepted by them was held.
The Environmentalist-Lawyer Nazeli Vardanyan presented to the Committee members a conclusion comprised of 33 pages on the operation of Amulsar Gold Quartz Mine project. As she has assured, during the short period 10.000 documents were studied. As a result, it has been clarified that in our country the mining has been carried out and is carried out with the violations of a number of laws, codes and international conventions. According to the Environmentalist-Lawyer, the previous authorities made illegal decisions related to Amulsar operation. The speaker also touched upon the problems of Jermuk environment. She has quoted several examples, she has documented the disappearance of Lichk mineral water, which is the consequence of the gold mine operation on that territory. Nazeli Vardanyan also talked about other numerous violations.
Sergey Bagratyan proposed his colleagues to organize one more working discussion after New Year holidays and more thoroughly study the factual data included in the conclusion.